Попередження дитячого травматизму

Урок основи здоров'я

3 клас

Тема: Попередження дитячого травматизму у школі. Конфлікт.

Мета: формувати у дітей уявлення про конфлікт ; з'ясувати причини виникнення конфліктів ; вчити учнів запобігати конфліктних ситуацій та при їх виникненні вирішувати суперечки мирним шляхом ; розвивати загальнолюдські чесноти ; виховувати толерантне ставлення до чужих поглядів і переконань, товариські стосунки, стриманість.

Обладнання: ІКТ; аплікація - схема « Щоб уникнути конфлікту»; ілюстрації з зображенням конфліктних та мирних ситуацій ; пам'ятка «Щодо уникнення конфлікту»; висловлювання з народної мудрості ; диск з фрагментами мультфільмів ; роздатковий матеріал ; умовні знаки (сонечко) для оцінки своєї поведінки, плакат « Небезпека в школі «, обладнання для ситуаційної гри (планшет , дитячий музичний інструмент, коник для «негативних рис характеру» яких слід позбутися ) ; презентація «Правила поведінки учнів», фрагмент пісні «Не давайте суму жити».

Тип уроку: комбінований урок.

Проблемне питання: « У сварках народжується істина ? «

Методи: робота в парах, «асоціативний кущ» , демонстрування (ІКТ), бесіда, метод «мікрофон», розігрування, аналіз ситуації

Хід уроку

І.Організаційний момент

Стали,діти ,всі рівненько.

Посміхнулися гарненько.

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

-Діти , нехай сьогоднішній день буде успішним та щедрим на гарні вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.

- Народна мудрість говорить «Усмішка - це повітря яким дихає людина».

-Діти,для того щоб наш урок був цікавим,продуктивним,навчальним,якими ви повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними)

- Якщо ви будете такими ми проведемо цікавий і творчий урок.

ІІ.Актуалізація опорних знань

1.Бесіда за малюнками

- Розгляньте малюнки і дайте відповіді.

- Хто з дітей поводиться чемно, а хто бешкетує?( Діти на дошці відзначають за допомогою кольрових магнітиків)

- Молодці!

- Ті діти ,які бешкетують,на яку небезпеку вони наражаються? ( Можуть завдавати шкоди собі чи іншим)

- А щоб цього уникнути, ми уже знаємо, як слід себе поводити.

2.Гра «Продовж речення»

- Зверніть увагу на дошку,перед вами завдання:продовж речення.Я буду читати початок речення,а ви повинні його закінчити.

1.Коли входиш до школи не слід...(штовхатися,поспішати ,випередити всіх.)

2.Під час уроку сидіти потрібно.... (прямо.)

3.Руки лежать...(на парті.)

4.Йдучи по коридору , треба триматися....( праворуч), не можна...(бігати, кричати,тримати руки в кишенях,тулитися до стінки, затівати бійку.)

5.Під час перерви можна гратися лише у ....(безпечні) ігри.

6.Їсти на ходу, коли ходиш по класу чи коридору, не ...(можна).

7.Циркуль, ручки,лінійки - це не ...(іграшки).

8.Передавати ножиці, шило, циркуль,шпильки треба так,щоб...(тупий кінець був направлений до того , кому ти їх передаєш).

-Молодці,я переконалася,що правила поведінки в школі ви знаєте!

3.Робота з таблицею «Небезпека в школі»:

- Отже ,давайте зробимо висновок, як потрібно поводитися в школі,щоб не завдати шкоди ні собі,ні іншим? ( Обережно)

- А саме?( Розглянути таблицю «Небезпека в школі»: 1.Не бігати сходами, не спускатися по перилах; 2.Не бігай коридорами; 3.Не грайся біля вікон; 4.Не відчиняй несподівано двері; 5.Не кидайся предметами.)

4.Оціни свою поведінку в школі

- А тепер оцініть свою поведінку в школі за допомогою умовних знаків:

-постійно дотримуюсь правил поведінки;

- інколи не дотримуюся;

- часто не датримуюся.

-Отже , поводитися в школі потрібно обережно, щоб не завдати шкоди ні собі, ні іншим.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

1.Інсценування.Конфліктна ситуація.( До класу заходять два учня)

-Ой, лишенько, що трапилося?

- Посварилися.

- Чому?

- Він не поступився мені тенісним м'ячем.

- А чи варто було із-за цього сваритися? ( Стинають плечима)

- Ми запрошуємо вас на урок , тому що інформацію яку ви почуєте буде корисна не лише для учнів 3 класу,а і для вас.( Діти сідають)

2.Вправа «Створи картину»

- Діти, у вас у кожного на парті лежать конвертики, візьміть і відкрийте їх, дістаньте все те що в ньому знаходиться.І з тих предметів, які у всіх однакові, створіть картину. ( Діти роблять картини. Всі роботи учнів вивісити і пропонується розглянути)

- Отже, ми з вами бачимо що,з одних і тих самих предметів ви створили, чудові картини, але всі вони різні. Це говорить про те ,що ми з вами також всі різні. У кожного з нас є свої інереси, захоплення, бачення красивого,свої смаки.Тому в житті всім нам дуже важливо навчитися спілкуватися з людьми,чиї уподобання відрізняються від інших, щоб уникати конфліктних ситуацій.

ІV.Повідомлення теми і мети уроку

-Сьогодні на уроці ми з вами з'ясуємо причини виникнення конфліктних ситуацій і вчитимемося уникати їх, а раптом виникнуть ,вирішувати мирним шляхом..

1.Словникова робота.

-Діти,які асоціації зі словом конфлікт у вас виникли?(Бійка, сварка, суперечка, крик)

-КОНФЛІКТ- це суперечка, яка іноді може призвести і до бійки.

-В кінці уроку ми спробуємо відповісти на проблемне питання « У сварках народжується істина?»( НА ДОЩЦІ)

- Зверніть увагу тепер на це питання чи серед цих слів є незрозуміле для вас слово?

-Є.Слово істина.

-А що ж таке істина?

ІСТИНА - це іншими словами можна сказати- це правда.

- Коли порушуються правила поведінки,етикет спілкування, створюються конфліктні ситуації, виникає конфлікт.

-Конфлікт - слово латинського походження , в перкладі означає «боротися разом.

Конфліктів потрібно уникати.Якщо доброзичливо ставитися до людини, поважати її, допомагати, то конфлікту можна уникнути,адже немає такої людини у якої не було б рис за які б її не можна було поважати.І це варто пам'ятати.

- Діти,а як ви вважаєте,через що виникають суперечки? (Хтось не поступився місцем , книжкою, м'ячем, хтось придумав прізвисько, хтось перміг у грі, а хтось програв).

- Отже, між дітьми виникають конфлікти з різних причин . І щоб цього уникнути таких конфліктних ситуацій, існують деякі правила.

2.Аплікація-схема «Щоб уникнути конфлікту» (на дашці).

- А зараз діти,увага на дошку,щоб уникнути конфлікту ,як же саме потрібно діяти,по-перше...(Діти читають з дошки)

3.Інсценізація ситуацій з подальшим обговоренням.

- А зараз я вам пропоную уважно спостерігати за нашими героями і обговорити ситуацію,яка з ними трапилася.

А) Дві поружки Катруся і Олена посварилися за планшет.Катруся хотіла погратися на планшеті,тоді коли і Оленка.

  • Обговорення 1 ситуації.

- Що ти, Дмитрику, побачив?

-Я побачив 2 друзів,які незмогли домовитися про гру на планшеті.

-Як можно було уникнути цієї ситуації?

- Можна було грати по черзі, спільно.

Б) Два братики Дмитрик і Володя спокійно домовилися про гру на піаніно.

  • Обговорення 2 ситуації.

- Що ми побачили в цій ситуації?

- Діти спокійно домовилися про гру на піаніно.

-Так,правильно.

Фізкультхвилинка (показ руханки на ІКТ)

Ви напевне вже втомились?

Час настав для відпочинку

Проведем фізкультхвилинку.

- Недисциплінованих школярів ,які недотримуються правил поведінки, небезпека може підстерігати скрізь.Нерідко до травм приводять стосунки ,які дехто з'ясовує за допомогою кулаків,так як трапилося з нашими героями,які незмогли домовитися.А хіба багато глузду в таких жартах,як "підніжки», несподівані стусани в спину.За нерозумних розваг навіть проста річ може нашкодити.Будь-який конфлікт- це початок біди,великої чи малої.Тому потрібно уникати конфліктів,не вступати у бійку.Може трапитися нещастя!Відмова від бійки - це не боягузтво, а розумний вчинок. Як говорить народна мудрість:

  • Бійкою правий не будеш.
  • Сварка до добра не доводить.
  • Захищатися треба словами, а не кулаками.

4.Робота над схемою - аплікацією « Битися чи не битися»

-Постає,діти ,таке питання битися чи не битися?Що залишає після себе бійка?Це ми зараз і з»ясуємо.(Діти читають з дошки)

- Діти, у нас з'явилося нове слово. Це слово емоція.

-Зверніть увагу,слово ЕМОЦІЯ - душевне переживання , почуття , хвилювання.

- Доказом цього ,що бійки залишають свої сліди,є епізод з відомого вам мультфільму « Ну ,постривай!» ( перегляд).

-Ви бачите, до чого можуть призвести конфліктні ситуації.

5.Робота з кросвордом.

- А зараз розгадавши кросворд ми з'ясуємо через що найчатіше виникають бійки?( На дошці кросворд, діти розгадують).

-Отже,через що ,найчастіше виникають бійки?(Сварки,образи,прізвиська,обман)

-Молодці!

V.Узагальнення і систематизація знань учнів

1.Робота з підручником.

-Зараз ми звернемося до своїх помічників-підручників і відкриємо їх на с.67.

-Відкрили?

-Давайте розглянемо малюнки.

-Що ви бачите на першому малюнку? (Дівчаток)

-Що вони роблять? (Дівчатка граються.)

-Зверніть увагу на другий малюнок.

-Кого ви бачите? (Хлопчиків)

- Що вони роблять? (Влатували бійку)

-.Чому? ( Тому,що не змогли домовитися про їзду на велосипеді)

2.Робота в зошиті.

-А зараз ми попрацюємо в зошитах,тому відкрийте на с.30,виконаємо завдання№1.(Виконання завдання)

-Отже,які слова заважають людям спілкуватися?( сварка,бійка, образа,підозра)

-Діти,а чи знаєте ви казку про двох цапків?Давайте прослухаємо її.(прослуховування казки, на дошці малюнок до казки)

-Чим закінчилася їхня зустріч? (Тим що два цапки впали в воду)

-Як вони мали діяти? ( хтось із них мав поступитися місцем своєму товаришеві)

-Отже,ми бачимо, що серед друзів інколи відбуваються сварки,непорозуміння.

-Що ми в такому разі робимо?

-Миримося.

-Як саме?(за допомогою мирилок)

-Об'єднайтеся в пари і покажіть ,як ви застосовуєте мирилки.(Діти виходять парами і демонструють мирилки)

-Молодці!

3.Презентація «Правила поведінки дитини»(перегляд)

-Давайте переглянемо презентацію «Про правила поведінки дітей»

1 правило:При зустрічі потрібно завжди вітатися.

2 правило:Всі повинні знати слова ввічливості,будь ласка,спасибі,та інші

3 правило:Потрібно завжди вислуховувати співрозмовника.

4 правило:Ніколи нікому не можна говорити образливих слів

5 правило:Не можна давати прізвиськ.

6 правило:Коли розмовляють дорослі їхню розмову перебивати не можна

7 правило:без дозволу чужі речі брати не можна.

8 правило:Завжди дорослим поступайся місцем.

9 правило:Бережи природу!

3.Вправа «Кошик»

- А щоб не конфліктувати треба позбавлятися негативних рис характеру. Подумайте 1 хвилинку, якої риси характеру, що може призвести, а може й призводить до конфлікту ви хотіли б позбутися. І я пропоную зробити сьогодні перший крок в цьому напрямку: напишіть на папері цю рису характеру, якої б ви хотіли позбутися. Підійдіть до кошика для сміття, зіжмакайте папірець і викиньте його в кошик. Можете назвати вголос цю рису характеру.Сподіваюсь, що після нашого уроку в вашому житті буде виникати менше конфліктних ситуацій.

VІ.Рефлексія.

На протязі всього уроку

Я спостерігала,

Як ви всі працювали.

І хочу сказати

З усмішкою на лиці,

Ви у мене - молодці!

- А ми повертаємося до проблемного питання,яке стояло перед нами на початку уроку « У сварках народжується істина?»Чи змінилися ваші думки на кінець уроку?(відповіді дітей)

У сварках народжується конфлікт!

А істина народжується:

  • В розумінні вислухати один одного;
  • В розумних діалогах.

1.Метод «Мікрофон»

Продовж речення.( на дошці)

Я дізнався......

Я зрозумів......

- На згадку про наш урок дарую вам,діти ,пам'ятки - для того щоб ви уникати конфліктних ситуацій,бійок ,сварок,і були чемними,вихованими,стриманими,

толерантними дітьми. І як говорять, усмішка-вона єднає людей, згуртовує, радує, то я дарую вам і ось такі смайлики - магнітики.

Звучить пісня «Не давайте суму жити» ( Діти співають)

VІІ.Оцінки.

Всі дружні й активні

Були увесь час

Хороші оцінки

Чекають на вас.

(Виставлення оцінок)

VІІІ.Домашнє завдання.( на дошці)

-Відкрили, діти ,щоденники записали домашнє завдання. Перше завдання для всіх однакове. А далі вам потрібно об'єднатися в групки,і за своїм уподобанням обрати домашнє завдання чи групи «Дослідницької», чи « Творчої»

1.Прочитати,розглянути малюнки в підручнику с.66-67.

Група « Творча»

Написати повідомлення на тему:»Як я повинен вести себе щоб уникнути конфлікту з друзями»

Група « Дослідницька»

Знайти прислів'я, приказки про дружбу.

Додайте текст тут...

© 2016 Богодухівський колегіум №2, Шевченка 33, Богодухів, 62103
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати