Ознайомлення з місцевими зразками вишивок

Урок

з трудового навчання 3 клас

Тема:Ознайомлення з місцевими зразками вишивок, традиційними візерунками і кольорами.Вишивання на клаптиках тканини (канві).

Мета:сформувати в учнів уявлення про роль вишитих виробів,вчити виконувати декоративний шов «хрестиком» на клаптиках тканини для вишивання;поглибити знання учнів про різновиди швів;розвивати увагу , мислення, вміння гармонійно підбирати кольори ниток для поєднання у вишивці; формувати художній смак до творчої праці;виховувати інтерес до народної вишивки; бажання створити прекрасне власними руками.

Обладнання:виставка вишитих речей «Українська народна вишивка»,кольорові нитки для вишивання (муліне),клаптики тканини для вишивання, голка, ножиці ,запис пісні «вишиванка», »Два кольори», малюнки, голки, ножиці, ІКТ, таблиці, схеми.

Інструменти та матеріали:набір для ручного шиття,тканина,нитки.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань,умінь і навичок

Методи і прийоми: словесні (бесіди, розповідь, питання-відповідь); наглядні (демонстраційні та індивідуальні матеріали); практичні (практична робота)

Хід уроку

І.Організаційний момент.Підготовка робочих місць.

Стали ,діти.всі рівненько

Посміхнулися гарненько.

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

-Діти, подивіться чи є у вас на парті все необхідне для сьогоднішнього уроку (тканина, нитки, голки, ножиці).

-Діти , нехай сьогоднішній день буде успішним та щедрим на гарні вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.

-Діти,для того щоб наш урок був цікавим, продуктивним, навчальним, якими ви повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними)

- Якщо ви будете такими ми проведемо цікавий і творчий урок.

-А девізом нашої праці на уроці нехай буде прислів'я : « Бджола мала ,і та працює»(малюнок бджілки)\

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

1.Звучить пісня «Вишиванка»(1 куплет).

- Діти послухайте,будь ласка,пісеньку « Вишиванка»

-Про що в ній співається? (про сорочку-вишиванку)

-Так,в цій пісні співалося про дівчину,яка вишивала сорочку для свого коханого хлопця.І у своє вишивання вона вливала чорну і червоні нитки.

-Здавна в Україні був звичай: кожна мати мала навчити своїх дочок цьому

ремеслу. Бо про неї та її дочок судили по тому, як було у них у хаті. Якщо

у світлиці було вдосталь вишивки, та ще й зі смаком зробленої, то й жіноцтво вважалося тут працьовите. Вишиті доріжки, рушники, серветки, сорочки були сімейними оберегами в кожній хаті, родинними реліквіями, які зберігалися і передавалися з покоління в покоління.

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні у нас ,діти,незвичайний урок -урок-мандрівка в чудову країну мистецтва-країну вишивок. І тема нашого уроку звучить так:«Ознайомлення з місцевими зразками вишивок,традиційними візерунками і кольорами. Вишивання на клаптиках тканини (канві)»

1.Інтерактивна вправа «Очікування»

-Діти,скажіть,будь ласка,а чого б ви хотіли сьогодні на уроці дізнатися можливо про щось ,навчитися чого-небудь із цієї теми?( Я хотіла б дізнатися ,які кольори використовують під час вишивання,Я хотів би навчитися вишивати сьогодні на уроці. Я хотіла б дізнатися шо таке вишивка)

-Сьогодні на уроці ми ознайомимося з різними місцевими зразками вишивок, традиційними узорами і барвами,орнаментами, які прикрашають і одяг і оселю.Потринуймося і самі сьогодні вишивати «хрестиком».

ІV.Робота над темою уроку

1.Перша наша зупинка -виставка вишивок майстринь нашої місцевості.

-Діти,підійдіть до нашої виставки .

-Які вишиті предмети є на виставці?(Серветки,скатертини,рушники)

-Які вишивки є у вас вдома?

-Що ви б хотіли мати з цих вишивок у себе вдома?

-Які кольори переважать у вишивках?

-Серед цих робіт є роботи місцевої вишивальниці-це Тіліченко Тамари Андріївни-перейняла , перейняла мистецтво вишивання від своєї бабусі Починала з плетіння мережива до рушників, ще у восьмирічному віці. Спочатку вишивала «гладдю» («виписсю», бо зразу виписували, а потім вишивали), а сьогодні вишиває « болгарським хрестиком». Використовує різноманітні візерунки і кольори.Майстриня вишила дуже багато картин.Тамара Андріївна переконана ,що вишивка оберігає оселю від недобрих людей,заздрощів,злих помислів.

-Всі переглянули виставку?Тому прошу сісти на свої місця.

2.Розповідь вчителя.

-Діти,українська народна вишивка -один із найпопулярніших видів народної творчості.Вона сягає своїм корінням у сиву давнину. Наш народ здавна любив прикрашати свій одяг та інші речі домашнього вжитку вишитими узорами -це і рушники ,сорочки,серветки ,подушки)

-Вишивкою в Україні традиційно займалися дівчата і жінки. Готуючись до заміжжя кожна дівчина повинна була підготувати собі придане (рушники,сорочки,скатертини). Поганою було та наречена,якщо її з дитинства не навчили вишивати.

З літописних джерел відомо,що наш народ здавна пишно декорував одяг вишитими узорами. Народні вишивки захоплюють досконалістю композицій,різнобарвністю ниток.

Мистецтво вишивання живе у віках ,передається з покоління в покоління,це живе мистецтво,яке постійно розвиваєтьсяВишивки змінюються за своєю технікою втконання і гамою кольорів. Хоч сучасні вишивки в дечому відрізняються від старовини ,та вони як і тоді ,є окрасою житла і одягу.

3.Наступна зупинка «Кольорові барви»

А)Звучить пісня «Два кольори»

- Прослухайте пісню «Два кольори».

- Про що в ній співається?(про сорочку вишиванку, яку мати вишивала синові)

- Так,правильно!Молодці!Цю сорочку він проніс через усе своє життя,як оберег від усього злого і недоброго.

- А якими кольорами мати її вишивала?

-Так,червоний - то любов,а чорний - то журба.

-Отже,у це вишивання мати вкладала свою думу,свої думки,переживання,свою любов до сина,вона вишила червоними барвами,а переживання за довгу розлуку - чорними.

- Протягом багатох віків у кожного народу вироблялись певні методи виконання ,колорит і характер орнаменту. Майже кожна область ,кожний район,а часто і окремі села з покоління в покоління ,від матері до доньки передавати свої улюблені кольори, візерунки. Тому за кольором,орнаментом(малюнком)на виробах можна визначити місця їх створення.

А)Словникова робота

-Зверніть увагу ,слово орнамент означає-візерунок або узор ,який побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів,тваринних чи рослинних мотивів.

ПЕРЕГДЯД ПРЕЗЕНТАЦІЇ ( Види орнаментів)

Продовження бесіди.

-В 2007 році кращі майстрині вишивали рушник єднання, на честь річниці соборності України. Довжина рушника становить 9 метрів. Кожна область вишивала свою частину. Для вишивання рушників майстрині використали найрізноманітніші, характерні для їхнього регіону техніки та шви: гладь, лиштву, тамбур, різноманітні мережки тощо.(На дошці малюнок)

Автор ідеї "Рушника національної єдності" Тамара Степаненко.

Рушник складається з двох однакових половинок (крил), у центрі якого вишиті золотом герб України у вінку.

Сам узор має три частини, які позначають минуле, сучасну Україну та майбуття-духовний світ.

- Народні майстри старанно зберігають свої традиції.Наприклад на Київщині вишивали чорними і червоними кольорами.На Полтавщині -білими, блакитними кольорамиА от на Западній Україні візерунки вбирали всі барви веселки.

Для вишивання використовують різні нитки,якщо уважн розглянути наші вишивки ,то побачимо ,що виконані вони різними швами »хрестиком», »гладдю», »низинкою»

4.Зупинка -веселинка.Фізкультхвилинка ІКТ.

V.Тренувальні вправи з вишивання.Практична робота учнів. Ознайомлення з технікою вишивання «хрестиком».

Зупинка «Умілі руки».

1.Загадки.

-З якими інструментами ми будемо працювати сьогодні на уроці ви здогадаєтеся відгадавши загадки.(МАЛЮНКИ НА ДОШКУ)

-«Маленького я зросту, тонка та гостра. Носом шлях собі шукаю, за собою хвіст тягаю» (голка).

-«Дуже зустрічі зраділи два однакових ножі. Обнялись, що роз'єднати їх уже ніхто не зміг» (ножиці).

-«Тримається подружка за моє вушко» (нитка).

2.Технологія виконання .

-І так,діти,як я вам сьогодні і говорила то ми будемо з вами вчитися вишивати «хрестиком»,тому уважно подивіться, як потрібно виконувати цей шов.

Він складається із двох косих стібків, які перехрещуються по діагоналі. Виконавши один такий стібок (демонструю на великих п'яльцях великою, спеціально виготовленою голкою, на канві намальовані великі квадрати, щоб добре було видно виконання стібків), робочу нитку переводять навиворіт, роблять прямий стібок, виводять її на лицьовий бік і накладають другий косий стібок, перехрещуючи з першим.

Отже, перед тим як почати вишивати хрестиком, вам необхідно закріпити нитку і вивести голку з ниткою в нижньому куті квадратика, який утворюється на тканині переплетенням ниток. По кутах квадратика, у місці входження голки з ниткою є дірочки.

3.Гра «Якби голка та ножиці вміли говорити». Повторення правил техніки безпеки.

-Якби голка вміла розмовляти, про що б вона нам розповіла? (Відповіді учнів.)

• Голку вколюй у гольник.

• Щоб не вколотися, користуйся наперстком.

• Ножиці тримай на парті лише закритими.

• Не залишай голку без нитки.

• Не бери голку до рота.

Продовження самостійної практичної

роботи.

-А тепер ,діти спробуйте самостійно виконати .

VІ. Рефлексія

На протязі всього уроку

Я спостерігала,

Як ви всі працювали.

І хочу сказати

З усмішкою на лиці,

Ви у мене - молодці!

1.Метод «Мікрофон»

Продовж речення.( на дошці)

Я дізнався......

Я зрозумів......

VІІІ.Оцінки.

Всі дружні й активні

Були увесь час

Хороші оцінки

Чекають на вас.

(Виставлення оцінок)

Додайте текст тут...

© 2016 Богодухівський колегіум №2, Шевченка 33, Богодухів, 62103
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати