Попередження дитячого травматизму
Урок основи здоров'я
3 клас
Тема: Попередження дитячого травматизму у школі. Конфлікт.
Мета: формувати у дітей уявлення про конфлікт ; з'ясувати причини виникнення конфліктів ; вчити учнів запобігати конфліктних ситуацій та при їх виникненні вирішувати суперечки мирним шляхом ; розвивати загальнолюдські чесноти ; виховувати толерантне ставлення до чужих поглядів і переконань, товариські стосунки, стриманість.
Обладнання: ІКТ; аплікація - схема « Щоб уникнути конфлікту»; ілюстрації з зображенням конфліктних та мирних ситуацій ; пам'ятка «Щодо уникнення конфлікту»; висловлювання з народної мудрості ; диск з фрагментами мультфільмів ; роздатковий матеріал ; умовні знаки (сонечко) для оцінки своєї поведінки, плакат « Небезпека в школі «, обладнання для ситуаційної гри (планшет , дитячий музичний інструмент, коник для «негативних рис характеру» яких слід позбутися ) ; презентація «Правила поведінки учнів», фрагмент пісні «Не давайте суму жити».
Тип уроку: комбінований урок.
Проблемне питання: « У сварках народжується істина ? «
Методи: робота в парах, «асоціативний кущ» , демонстрування (ІКТ), бесіда, метод «мікрофон», розігрування, аналіз ситуації
Хід уроку
І.Організаційний момент
Стали,діти ,всі рівненько.
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
-Діти , нехай сьогоднішній день буде успішним та щедрим на гарні вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.
- Народна мудрість говорить «Усмішка - це повітря яким дихає людина».
-Діти,для того щоб наш урок був цікавим,продуктивним,навчальним,якими ви повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними)
- Якщо ви будете такими ми проведемо цікавий і творчий урок.
ІІ.Актуалізація опорних знань
1.Бесіда за малюнками
- Розгляньте малюнки і дайте відповіді.
- Хто з дітей поводиться чемно, а хто бешкетує?( Діти на дошці відзначають за допомогою кольрових магнітиків)
- Молодці!
- Ті діти ,які бешкетують,на яку небезпеку вони наражаються? ( Можуть завдавати шкоди собі чи іншим)
- А щоб цього уникнути, ми уже знаємо, як слід себе поводити.
2.Гра «Продовж речення»
- Зверніть увагу на дошку,перед вами завдання:продовж речення.Я буду читати початок речення,а ви повинні його закінчити.
1.Коли входиш до школи не слід...(штовхатися,поспішати ,випередити всіх.)
2.Під час уроку сидіти потрібно.... (прямо.)
3.Руки лежать...(на парті.)
4.Йдучи по коридору , треба триматися....( праворуч), не можна...(бігати, кричати,тримати руки в кишенях,тулитися до стінки, затівати бійку.)
5.Під час перерви можна гратися лише у ....(безпечні) ігри.
6.Їсти на ходу, коли ходиш по класу чи коридору, не ...(можна).
7.Циркуль, ручки,лінійки - це не ...(іграшки).
8.Передавати ножиці, шило, циркуль,шпильки треба так,щоб...(тупий кінець був направлений до того , кому ти їх передаєш).
-Молодці,я переконалася,що правила поведінки в школі ви знаєте!
3.Робота з таблицею «Небезпека в школі»:
- Отже ,давайте зробимо висновок, як потрібно поводитися в школі,щоб не завдати шкоди ні собі,ні іншим? ( Обережно)
- А саме?( Розглянути таблицю «Небезпека в школі»: 1.Не бігати сходами, не спускатися по перилах; 2.Не бігай коридорами; 3.Не грайся біля вікон; 4.Не відчиняй несподівано двері; 5.Не кидайся предметами.)
4.Оціни свою поведінку в школі
- А тепер оцініть свою поведінку в школі за допомогою умовних знаків:
-постійно дотримуюсь правил поведінки;
- інколи не дотримуюся;
- часто не датримуюся.
-Отже , поводитися в школі потрібно обережно, щоб не завдати шкоди ні собі, ні іншим.
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
1.Інсценування.Конфліктна ситуація.( До класу заходять два учня)
-Ой, лишенько, що трапилося?
- Посварилися.
- Чому?
- Він не поступився мені тенісним м'ячем.
- А чи варто було із-за цього сваритися? ( Стинають плечима)
- Ми запрошуємо вас на урок , тому що інформацію яку ви почуєте буде корисна не лише для учнів 3 класу,а і для вас.( Діти сідають)
2.Вправа «Створи картину»
- Діти, у вас у кожного на парті лежать конвертики, візьміть і відкрийте їх, дістаньте все те що в ньому знаходиться.І з тих предметів, які у всіх однакові, створіть картину. ( Діти роблять картини. Всі роботи учнів вивісити і пропонується розглянути)
- Отже, ми з вами бачимо що,з одних і тих самих предметів ви створили, чудові картини, але всі вони різні. Це говорить про те ,що ми з вами також всі різні. У кожного з нас є свої інереси, захоплення, бачення красивого,свої смаки.Тому в житті всім нам дуже важливо навчитися спілкуватися з людьми,чиї уподобання відрізняються від інших, щоб уникати конфліктних ситуацій.
ІV.Повідомлення теми і мети уроку
-Сьогодні на уроці ми з вами з'ясуємо причини виникнення конфліктних ситуацій і вчитимемося уникати їх, а раптом виникнуть ,вирішувати мирним шляхом..
1.Словникова робота.
-Діти,які асоціації зі словом конфлікт у вас виникли?(Бійка, сварка, суперечка, крик)
-КОНФЛІКТ- це суперечка, яка іноді може призвести і до бійки.
-В кінці уроку ми спробуємо відповісти на проблемне питання « У сварках народжується істина?»( НА ДОЩЦІ)
- Зверніть увагу тепер на це питання чи серед цих слів є незрозуміле для вас слово?
-Є.Слово істина.
-А що ж таке істина?
ІСТИНА - це іншими словами можна сказати- це правда.
- Коли порушуються правила поведінки,етикет спілкування, створюються конфліктні ситуації, виникає конфлікт.
-Конфлікт - слово латинського походження , в перкладі означає «боротися разом.
Конфліктів потрібно уникати.Якщо доброзичливо ставитися до людини, поважати її, допомагати, то конфлікту можна уникнути,адже немає такої людини у якої не було б рис за які б її не можна було поважати.І це варто пам'ятати.
- Діти,а як ви вважаєте,через що виникають суперечки? (Хтось не поступився місцем , книжкою, м'ячем, хтось придумав прізвисько, хтось перміг у грі, а хтось програв).
- Отже, між дітьми виникають конфлікти з різних причин . І щоб цього уникнути таких конфліктних ситуацій, існують деякі правила.
2.Аплікація-схема «Щоб уникнути конфлікту» (на дашці).
- А зараз діти,увага на дошку,щоб уникнути конфлікту ,як же саме потрібно діяти,по-перше...(Діти читають з дошки)
3.Інсценізація ситуацій з подальшим обговоренням.
- А зараз я вам пропоную уважно спостерігати за нашими героями і обговорити ситуацію,яка з ними трапилася.
А) Дві поружки Катруся і Олена посварилися за планшет.Катруся хотіла погратися на планшеті,тоді коли і Оленка.
- Обговорення 1 ситуації.
- Що ти, Дмитрику, побачив?
-Я побачив 2 друзів,які незмогли домовитися про гру на планшеті.
-Як можно було уникнути цієї ситуації?
- Можна було грати по черзі, спільно.
Б) Два братики Дмитрик і Володя спокійно домовилися про гру на піаніно.
- Обговорення 2 ситуації.
- Що ми побачили в цій ситуації?
- Діти спокійно домовилися про гру на піаніно.
-Так,правильно.
Фізкультхвилинка (показ руханки на ІКТ)
Ви напевне вже втомились?
Час настав для відпочинку
Проведем фізкультхвилинку.
- Недисциплінованих школярів ,які недотримуються правил поведінки, небезпека може підстерігати скрізь.Нерідко до травм приводять стосунки ,які дехто з'ясовує за допомогою кулаків,так як трапилося з нашими героями,які незмогли домовитися.А хіба багато глузду в таких жартах,як "підніжки», несподівані стусани в спину.За нерозумних розваг навіть проста річ може нашкодити.Будь-який конфлікт- це початок біди,великої чи малої.Тому потрібно уникати конфліктів,не вступати у бійку.Може трапитися нещастя!Відмова від бійки - це не боягузтво, а розумний вчинок. Як говорить народна мудрість:
- Бійкою правий не будеш.
- Сварка до добра не доводить.
- Захищатися треба словами, а не кулаками.
4.Робота над схемою - аплікацією « Битися чи не битися»
-Постає,діти ,таке питання битися чи не битися?Що залишає після себе бійка?Це ми зараз і з»ясуємо.(Діти читають з дошки)
- Діти, у нас з'явилося нове слово. Це слово емоція.
-Зверніть увагу,слово ЕМОЦІЯ - душевне переживання , почуття , хвилювання.
- Доказом цього ,що бійки залишають свої сліди,є епізод з відомого вам мультфільму « Ну ,постривай!» ( перегляд).
-Ви бачите, до чого можуть призвести конфліктні ситуації.
5.Робота з кросвордом.
- А зараз розгадавши кросворд ми з'ясуємо через що найчатіше виникають бійки?( На дошці кросворд, діти розгадують).
-Отже,через що ,найчастіше виникають бійки?(Сварки,образи,прізвиська,обман)
-Молодці!
V.Узагальнення і систематизація знань учнів
1.Робота з підручником.
-Зараз ми звернемося до своїх помічників-підручників і відкриємо їх на с.67.
-Відкрили?
-Давайте розглянемо малюнки.
-Що ви бачите на першому малюнку? (Дівчаток)
-Що вони роблять? (Дівчатка граються.)
-Зверніть увагу на другий малюнок.
-Кого ви бачите? (Хлопчиків)
- Що вони роблять? (Влатували бійку)
-.Чому? ( Тому,що не змогли домовитися про їзду на велосипеді)
2.Робота в зошиті.
-А зараз ми попрацюємо в зошитах,тому відкрийте на с.30,виконаємо завдання№1.(Виконання завдання)
-Отже,які слова заважають людям спілкуватися?( сварка,бійка, образа,підозра)
-Діти,а чи знаєте ви казку про двох цапків?Давайте прослухаємо її.(прослуховування казки, на дошці малюнок до казки)
-Чим закінчилася їхня зустріч? (Тим що два цапки впали в воду)
-Як вони мали діяти? ( хтось із них мав поступитися місцем своєму товаришеві)
-Отже,ми бачимо, що серед друзів інколи відбуваються сварки,непорозуміння.
-Що ми в такому разі робимо?
-Миримося.
-Як саме?(за допомогою мирилок)
-Об'єднайтеся в пари і покажіть ,як ви застосовуєте мирилки.(Діти виходять парами і демонструють мирилки)
-Молодці!
3.Презентація «Правила поведінки дитини»(перегляд)
-Давайте переглянемо презентацію «Про правила поведінки дітей»
1 правило:При зустрічі потрібно завжди вітатися.
2 правило:Всі повинні знати слова ввічливості,будь ласка,спасибі,та інші
3 правило:Потрібно завжди вислуховувати співрозмовника.
4 правило:Ніколи нікому не можна говорити образливих слів
5 правило:Не можна давати прізвиськ.
6 правило:Коли розмовляють дорослі їхню розмову перебивати не можна
7 правило:без дозволу чужі речі брати не можна.
8 правило:Завжди дорослим поступайся місцем.
9 правило:Бережи природу!
3.Вправа «Кошик»
- А щоб не конфліктувати треба позбавлятися негативних рис характеру. Подумайте 1 хвилинку, якої риси характеру, що може призвести, а може й призводить до конфлікту ви хотіли б позбутися. І я пропоную зробити сьогодні перший крок в цьому напрямку: напишіть на папері цю рису характеру, якої б ви хотіли позбутися. Підійдіть до кошика для сміття, зіжмакайте папірець і викиньте його в кошик. Можете назвати вголос цю рису характеру.Сподіваюсь, що після нашого уроку в вашому житті буде виникати менше конфліктних ситуацій.
VІ.Рефлексія.
На протязі всього уроку
Я спостерігала,
Як ви всі працювали.
І хочу сказати
З усмішкою на лиці,
Ви у мене - молодці!
- А ми повертаємося до проблемного питання,яке стояло перед нами на початку уроку « У сварках народжується істина?»Чи змінилися ваші думки на кінець уроку?(відповіді дітей)
У сварках народжується конфлікт!
А істина народжується:
- В розумінні вислухати один одного;
- В розумних діалогах.
1.Метод «Мікрофон»
Продовж речення.( на дошці)
Я дізнався......
Я зрозумів......
- На згадку про наш урок дарую вам,діти ,пам'ятки - для того щоб ви уникати конфліктних ситуацій,бійок ,сварок,і були чемними,вихованими,стриманими,
толерантними дітьми. І як говорять, усмішка-вона єднає людей, згуртовує, радує, то я дарую вам і ось такі смайлики - магнітики.
Звучить пісня «Не давайте суму жити» ( Діти співають)
VІІ.Оцінки.
Всі дружні й активні
Були увесь час
Хороші оцінки
Чекають на вас.
(Виставлення оцінок)
VІІІ.Домашнє завдання.( на дошці)
-Відкрили, діти ,щоденники записали домашнє завдання. Перше завдання для всіх однакове. А далі вам потрібно об'єднатися в групки,і за своїм уподобанням обрати домашнє завдання чи групи «Дослідницької», чи « Творчої»
1.Прочитати,розглянути малюнки в підручнику с.66-67.
Група « Творча»
Написати повідомлення на тему:»Як я повинен вести себе щоб уникнути конфлікту з друзями»
Група « Дослідницька»
Знайти прислів'я, приказки про дружбу.
Додайте текст тут...